Warto wiedzieć...

Ciekawe informacje o Italii

Przewodnik CASTEL GANDOLFO – NEMI

Przewodnik Castel Gandolfo – NEMI

Przewodnik CASTEL GANDOLFO – NEMI… Castelli Romani…

Zwiedzanie z najlepszym przewodnikiem!

Przewodnik CASTEL GANDOLFO – NEMI. Przepiękny, powulkaniczny region z bogata fauna, jeziorami, który już od okresu powstania Rzymu budził zainteresowanie arystokracji imperatorów rzymskich, a po upadku Rzymu oczywiście kościoła,rodzin pretendujących, tron papieski. Korony wulkaniczne z jeziorami w środku, tworzą niepowtarzalny spektakl krajobrazu śródziemnomorskiego dlatego też, nasz papież upodobał sobie to miejsce z uwagi na specyfikę tutjszego klimatu.

Castel Gandolfo – rezydencja rodziny Gandolfo wybudowana w X wieku i zadłużenia w kościele doprowadziły do konfiskaty kompleksu przez Watykan w XV wieku i od 1620 roku letnia rezydencja papieska. Warte zwiedzenia, muzeum po papieżach i ogromny apartament papieski, w którym najwięcej symboli jest po Janie Pawle II czyli Wojtyle.

 

Przewodnik Castel Gandolfo

Dlaczego warto zwiedzić Castel Gandolfo? (Przewodnik CASTEL GANDOLFO – NEMI)

Castel Gandolfo, położone na malowniczych Wzgórzach Albańskich, około 25 km na południowy wschód od Rzymu, jest jednym z najpiękniejszych miasteczek we Włoszech, słynącym z bycia letnią rezydencją papieży. Oto kilka powodów, dla których warto odwiedzić to urokliwe miejsce:
1. Apostolski Pałac w Castel Gandolfo
Jest to oficjalna letnia rezydencja papieży, znana z przepięknych ogrodów, architektury i niezwykłych dzieł sztuki. Od niedawna, dzięki decyzji papieża Franciszka, pałac i ogrody są otwarte dla publiczności, co daje niepowtarzalną okazję do zobaczenia miejsca, które przez wieki było dostępne tylko dla najwyższych rangą duchownych i ich gości.
2. Ogrody Barberini
Ogrody te oferują spokój i ucieczkę od miejskiego zgiełku, umożliwiając zwiedzającym podziwianie różnorodności roślinności, antycznych ruin oraz zapierających dech w piersiach widoków na jezioro Albano. Spacer po ogrodach to doskonała okazja, by cieszyć się pięknem natury i jednocześnie poczuć historyczną atmosferę tego miejsca.
3. Jezioro Albano
To kraterowe jezioro położone tuż obok Castel Gandolfo jest idealnym miejscem na relaks lub aktywny wypoczynek. Można tutaj wynająć łódkę, popływać czy po prostu spacerować wzdłuż brzegu, podziwiając przyrodę i malownicze widoki. Jezioro i jego okolice oferują również doskonałe trasy do pieszych wędrówek i jazdy na rowerze.
4. Lokalna kuchnia i winnice
Region Lacjum, w którym znajduje się Castel Gandolfo, słynie z wyśmienitej kuchni i doskonałych win. Odwiedzając to miasto, można skosztować lokalnych specjałów, takich jak porchetta (pieczona wieprzowina) czy frascati, lekkie, białe wino produkowane w okolicznych winnicach. Wiele restauracji i kawiarni oferuje dania przygotowywane z lokalnych, sezonowych składników, co sprawia, że każdy posiłek może być prawdziwą kulinarną przygodą.
5. Mniej tłoczno niż w Rzymie
Podobnie jak Tivoli, Castel Gandolfo oferuje ucieczkę od tłumów turystów, które można spotkać w Rzymie, zwłaszcza w sezonie wysokim. Daje to możliwość spokojniejszego zwiedzania i cieszenia się lokalną atmosferą bez pośpiechu i stresu.
Podsumowanie
Castel Gandolfo to miejsce o bogatej historii, pięknych krajobrazach i kulturze, które stanowi idealne odstępstwo od zgiełku wielkiego miasta. Jego bliskość do Rzymu sprawia, że jest łatwo dostępne, a jednocześnie oferuje zupełnie inne doświadczenia. Od pałaców papieskich po krystalicznie czyste wody jeziora Albano, od spokojnych ogrodów po wyśmienitą kuchnię, Castel Gandolfo jest miejscem, które z pewnością zachwyci każdego turystę.

NEMI - druga corona powulkaniczna i drugie bliźniacze jezioro, dużo mniejsze,bajeczna miejscowość,która powstała w IX w. przed Chrystusem, gdzie legenda,mit i historia tworzą piękno,któremu trudno się oprzeć. Nemi - święty las, w którym zamieszkiwała grecka boginka lasów i łowów Diana,do dzisiaj są pozostałości po świątyni Diany. Okres panowania Imperatora Kaliguli rok 30 po Chrystusie pozostawił po sobie statki zatopione w jeziorze,gdzie po jego śmierci/został zamordowany/ większość jego dóbr zostało zniszczonych a statki zatopione. Jest cala historia wydobycia tych statków,która to doprowadzi nas,aż do naszej epoki.

Sprzyjający klimat,piękne widoki,historia,degustacja win,trufli to wszystko przemawia za tym aby zwiedzić Castelli Romani, Castel Gandolfo, Nemi, Frascati, Rocca di Papa, Marino i wiele innych okolicznych atrakcji, związanych historia Starożytnego Rzymu i epoka Papieska czyli Świętym Imperium Rzymskim.

 

Przewodnik NEMI

Najstarsze ślady osiedlenia sięgają XIII wieku p.n.e. Pierwsze historyczne zapisy odnoszą się do sprzymierzenia miasta Tibur (etruska nazwa miasta) z Galami w roku 361 p.n.e. W roku 338 p.n.e. miasto zostało zdobyte przez Republikę Rzymską. Po uzyskaniu przez mieszkańców prawa do obywatelstwa rzymskiego (90 p.n.e.) miasto stało się popularnym miejscem zamieszkania bogatych Rzymian. Spośród wznoszonych tu willi najbardziej znana jest Willa Hadriana, której ruiny zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dlaczego warto zwiedzić Nemi? (Przewodnik CASTEL GANDOLFO – NEMI)

Nemi, maleńkie miasteczko położone w sercu Wzgórz Albańskich, nieopodal Rzymu, jest prawdziwym klejnotem włoskiej prowincji Lacjum. Jego urok, bogata historia oraz unikalna kultura sprawiają, że Nemi jest miejscem wyjątkowym i wartym odwiedzenia. Oto kilka powodów, dla których warto zawrzeć Nemi w swoim podróżniczym planie:
1. Malownicze położenie i widoki
Nemi zachwyca swoim położeniem nad jeziorem o tej samej nazwie - Lago di Nemi. Otoczone gęstymi lasami i zielonymi wzgórzami, jezioro kraterowe oferuje zapierające dech w piersiach widoki, które są nie do znalezienia nigdzie indziej. Spacer po urokliwych uliczkach miasteczka z widokiem na wodę to niezapomniane doświadczenie.
2. Muzeum Okrętów Rzymskich
Nemi jest domem dla fascynującego Muzeum Okrętów Rzymskich, gdzie można zobaczyć artefakty związane z dwoma ogromnymi statkami, zbudowanymi za czasów cesarza Kaliguli. Te okręty, odnalezione na dnie jeziora Nemi, świadczą o inżynieryjnym geniuszu starożytnych Rzymian i oferują unikalny wgląd w ich życie oraz technologię.
3. Festiwal Truskawek
Nemi słynie z produkcji najsmaczniejszych truskawek w całych Włoszech. Co roku, na początku czerwca, miasto świętuje swoje zbiory Festiwalem Truskawek (Sagra delle Fragole), podczas którego można delektować się świeżymi, słodkimi owocami, a także różnorodnymi potrawami i napojami z ich dodatkiem. To kolorowe i radosne święto przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.
4. Starożytne ruiny i świątynie
Okolice Nemi kryją w sobie liczne ślady po starożytnych cywilizacjach, w tym ruiny willi rzymskich i świątyń. Spacer po tych zabytkowych miejscach to jak podróż w czasie, która pozwala poczuć bliskość historii sprzed wieków.
5. Kulinarne odkrycia
Kuchnia w Nemi i okolicach to prawdziwa uczta dla podniebienia. Lokalne restauracje serwują tradycyjne dania włoskie, w tym specjały z truskawek, które są dumnym produktem regionu. Nie można opuścić Nemi bez spróbowania lokalnego vina fragola, słodkiego wina truskawkowego, które jest rzadkością w innych częściach Włoch.
6. Atmosfera spokoju i autentyczności
W przeciwieństwie do bardziej zatłoczonych miejsc turystycznych, Nemi oferuje spokojną i autentyczną atmosferę włoskiego miasteczka. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy szukają ucieczki od zgiełku większych miast i chcą doświadczyć prawdziwego włoskiego stylu życia.
Podsumowanie
Nemi to miejsce, które urzeka swoją historią, kulturą, naturalnym pięknem i wyjątkowymi atrakcjami. Od muzeum poświęconego starożytnym okrętom, przez festiwal truskawek, po niezwykłe krajobrazy i pyszną kuchnię, Nemi oferuje bogate i różnorodne doświadczenia, które sprawiają, że jest to obowiązkowy punkt na mapie każdego podróżnika.

Mój POLSKI NUMER TELFONU +48 502 502 086

Kontakt ze mną jest TUTAJ

Mój FACEBOOK TUTAJ