2. Pompeje, Wezuwiusz, Caserta

2. Pompeje, Wezuwiusz, Caserta

Wycieczka jednodniowa

Pompeje - miasto zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję wulkanu

Wezuwiusz - wulkan w okolicach Neapolu

Pałac Królewski w Casercie
Image
0

Wezuwiusz

Wezuwiusz (łac. Vesuviuswł. Vesuvio) – wulkan na terenie Włoch, na Półwyspie Apenińskim, nad Zatoką Neapolitańską. Skałą wylewną Wezuwiusza jest lawa, której stare potoki leżą na zboczach wulkanu.
Wezuwiusz, zaliczany do stratowulkanów, jest jednym z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata. Początki jego aktywności sięgają okresu sprzed około 16 tys. lat. Najbardziej wzmożonym okresem aktywności wulkanu były lata 1631–1872. Według ostatnich pomiarów, jego wysokość wynosi 1281 m n.p.m., głębokość krateru – 230 m, średnica – 550–650 m. Dzisiejszy stożek znajduje się w kalderze utworzonej podczas wybuchu z 79 roku. Szczyt północnej krawędzi kaldery nosi nazwę Monte Somma.

 

Erupcja Wezuwiusza w 79 r.

Wiek najstarszych skał Wezuwiusza określany jest na ok. 200 tys. lat. Najbardziej znany jest z opisanego przez Pliniusza Młodszego wybuchu z 24 sierpnia 79 r., w którym zniszczone zostały PompejeHerkulanum i Stabie. Ostatnia pliniańska erupcja nastąpiła w grudniu 1631 roku. Według najnowszych badań (2017) najbardziej prawdopodobne jest powtórzenie scenariusza wybuchu z 1631 roku[1]. Ostatni duży wybuch został odnotowany 13 marca 1944 r. Od roku 1944 Wezuwiusz nie daje oznak aktywności.
Reggio di Caserta - Obiekt budowany prawie sto lat, obowiązkowo do zobaczenia w czasie pobytu we Włoszech. Wstęp nie jest niestety bezpłatny. Wstęp do parku nie jest drogi, o ile pamiętam chyba 2 euro, warto przejść piechotą do samej góry, gdzie się mieści ogród angielski, a potem wrócić za 1 euro elektrycznym autobusikiem, w tej samej cenie też można podjechać do góry. Wstęp do sal pałacu jest droższy, ale wart swojej ceny.
0

Pompeje

Pompeje, dawniej Pompeja (łac. Pompeiiwł. Pompei) – miasto w regionie dzisiejszej Kampanii we Włoszech zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję wulkanu Wezuwiusz w dniu 24 sierpnia lub 24 października 79 roku[1]Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje, utrwalił budowle, przedmioty oraz niektóre ciała ludzi i zwierząt, co umożliwia obejrzenie wyglądu starożytnego rzymskiego miasta średniej wielkości i jego mieszkańców. Ruiny Pompejów położone są ok. 20 km na południowy wschód od Neapolu. Erupcja z 79 roku to zniszczyła również Herkulanum i Stabie.

0

Pałac Królewski w Casercie

Pałac KrólewskiCasercie (wł. Reggia di Caserta lub Palazzo Reale di Caserta) – największa z czterech byłych rezydencji królewskich (obok NeapoluCapodimonte i Portici), wybudowana została dla dynastii Burbonów, panujących w XVIII i XIX wieku w Królestwie Neapolu i Królestwie Sycylii (przekształconych potem w jedno Królestwo Obojga Sycylii).

Był to największy pałac i prawdopodobnie największy budynek wzniesiony w Europie w XVIII wieku. W 1996 pałac wraz z parkiem, akweduktem Vanvitelli'ego (otwartym 7 maja 1762) i zespołem San Leucio, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

POMPEI

Image
Image