10. Toskania - Umbria

10. Toskania - Umbria

Wycieczka jednodniowa

Wycieczka jedno lub dwu dniowa Florencja - Argentario - Porto S. Stefano - Pitigliano
Image
0

Florencja

Florencja (wł. FirenzeMAF: [fiˈrɛnʦe]) – miasto w środkowych Włoszech, nad Arno, u stóp Apeninów[1], stolica Toskanii i prowincji Florencja, stolica Włoch w latach 1865–1871. W 2006 roku liczyła 366 tys. mieszkańców.
Założone przez Etrusków jako Faesulae[2], zburzone przez Sullę w 82 p.n.e. Następnie odbudowane przez Juliusza Cezaraw 59 p.n.e. jako kolonia dla byłych żołnierzy i nazwane Florentia. Zabudowa tego okresu została założona na planie obozu wojskowego. Z tego okresu pochodzi zachowany szachownicowy układ ulic. Początkowo, w czasach Cesarstwa rzymskiego, Florencja była ośrodkiem handlu i rzemiosła. W 405 obroniła się przed najazdem Ostrogotów, w 539 uzależniona od Bizancjum, a od 541 od Gotów. W 570 została podbita przez Longobardów, którzy z kolei utracili miasto na rzecz Franków. W XI wieku odzyskała znaczenie jako ośrodek handlu, przede wszystkim z uwagi na swoje położenie – na drodze z Francjido Rzymu. W 1078 rozpoczęto budowę nowych fortyfikacji.
 
0

Orbetello-Monte Argentario

Orbetello-Monte Argentario (włoskiStazione di Orbetello-Monte Argentario) – stacja kolejowa w Orbetello, w prowincji Grosseto, w regionie Toskania, we Włoszech. Stacja znajduje się na linii Piza – Rzym i obsługuje również obszar turystyczny Monte Argentario.

Stacja Orbetello-Monte Argentario została otwarta tuż po połowie XIX wieku, 15 czerwca 1864, razem z linią Piza – Rzym.

W 1912 roku otwarto linię kolejową Orbetello – Porto Santo Stefano, gdzie trasa rozpoczynała się od południowej strony stacji, biegnąć przez Lagunę Orbetello, następnie u podnóża Monte Argentario, kończąc w strefie przemysłowej obszaru Porto Santo Stefano. Od 1944 roku, gdy naloty alianckie poważne uszkodziły obiekty kolejowe, linia do Porto Santo Stefano została zamknięta i od tego czasu miasto było obsługiwane przez autobusy, obecnie zarządzane przez Tiemme.
0

Pitigliano

Pitigliano – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Toskania, w prowincji Grosseto.
Według danych na rok 2004 gminę zamieszkiwało 4136 osób, 40,5 os./km². Założone przez Etrusków. W XV wieku osiedliła się tutaj duża grupa Żydów. W czasie rządów Mussoliniego zostali zmuszeni do opuszczenia miasta.

Zabytki

 

Pałac Orsini

  • XIII-wieczny Palazzo Orsini w którym mieści się Muzeum Archeologiczne z zabytkami etruskimi pochodzącymi z pobliskich stanowisk archeologicznych;
  • zachowana zabytkowa zabudowa miasta wraz z murami obronnymi i pozostałościami akweduktu;