Warto wiedzieć...

Ciekawe informacje o Italii

Polski przewodnik po Watykanie

Polski przewodnik po Watykanie. Zapraszam do kontaktu.

Polski przewodnik po Watykanie

Polski przewodnik po Watykanie:  Watykan - najmniejsze państwo na świecie, z 860 mieszkańcami i powierzchnią 108 akrów (44 hektary) - reprezentuje kult religijny rzymskokatolicki wszystkich chrześcijan naszej planety. Powstał w 1929 roku po paktach laterańskich między Stolicą Apostolską a Mussolinim, a wcześniej od 756 do 1870 roku był nazywany Państwem Papieskim. W latach 1870-1929, kościół został odłączony od państwa nowej Republiki Włoskiej i przez 59 lat utracił władzę. Nazwa Watykan oparta jest na wielu legendach: Vaticanum po łacinie, Vagitanus - bóstwo, które chroni płaczące dzieci; inna wersja pochodzi od etruskiej bogini Vatica, która strzegła cmentarza etruskiego i osób, które przechodziły w życie pośmiertne, w co wierzyło społeczeństwo Etrusków. Vatica to również winorośle, które rosły na miejscu obecnego Watykanu, a z których można było uzyskać bardzo gorzkie, odurzające winogrona - właściwie do dzisiaj historycy jednomyślnie nie potrafią wyjaśnić, co znaczy słowo Watykan. Na miejscu dzisiejszej bazyliki, którą ufundował cesarz Konstantyn na początku IV wieku, w miejscu, gdzie został pochowany św. Piotr (zamordowany między 60 a 66 rokiem), miała swoją świątynię krwawa bogini frygijska Kybele - mająca dwie twarze, jako bogini urodzaju, płodności oraz zemsty, mściwości. Tutaj również w 60 roku n.e. istniał stadion Nerona o długości 540 metrów i szerokości 100 metrów na 20 tysięcy widzów, a pozostałość po nim, tj. marmurowa kolumna ważąca 327 ton, została sprowadzona z Egiptu przez Kaligulę w 40 roku n.e. i obsadzona na placu w 1586 roku, aby postawić ten obelisk, potrzeba było siły 900 osób i 75 koni. Obecną bazylikę budowano w latach 1506-1626, w okresie wielu problemów, które przyczyniły się do tak długiego czasu budowy; rozbierając/demontując tę Konstantyna, w 1527 roku Rzym został napadnięty i splądrowany przez wojska austriackie, zmarł Michał Anioł w 1564 roku, który projektował kopułę, zmiany projektów po zawaleniu się części jednej z naw bocznych i wiele innych.

Bazylika – znaczy z greckiego dom króla, pana - pochodzi z greckiego basileus, co znaczy król, i oikos, co znaczy dom. Pierwsze bazyliki powstały najprawdopodobniej w Efezie oraz w Aleksandrii w Egipcie, a w Starożytnym Rzymie był to budynek, w którym mieściły się sądy i gdzie przedsiębiorcy robili interesy.

Polski przewodnik po Watykanie

Watykan, oficjalnie Państwo Watykańskie (Stato della Città del Vaticano), jest najmniejszym niezależnym państwem na świecie pod względem zarówno powierzchni, jak i populacji. Znajduje się ono w sercu Rzymu, stolicy Włoch, i służy jako duchowe i administracyjne centrum Kościoła Katolickiego. Jego suwerenność została uznana na mocy Traktatów Laterańskich podpisanych z Włochami w 1929 roku.

Watykan jest domem dla Papieża, który jest zarówno głową Kościoła Katolickiego, jak i głową państwa. Teren Watykanu obejmuje kilka kluczowych budowli, w tym Bazylikę Świętego Piotra – jedną z największych i najświętszych budowli chrześcijaństwa, oraz Kaplicę Sykstyńską, sławną z fresków Michała Anioła, w tym sceny "Sądu Ostatecznego" na ścianie ołtarzowej i stworzenia Adama na suficie.

Państwo Watykańskie, choć niewielkie, jest obfite w dzieła sztuki i architekturę. Jego muzea są domem dla niektórych z najbardziej znaczących skarbów kultury zachodniej. Muzea Watykańskie przechowują ogromne zbiory dzieł sztuki i starożytności zgromadzone przez papieży na przestrzeni wieków, w tym słynne dzieła takich artystów jak Rafael, Caravaggio, Leonardo da Vinci i wiele innych.

Watykan jest także znany z ogrodów watykańskich, pięknych i spokojnych przestrzeni, które zajmują większą część terytorium państwa. Są one miejscem medytacji i spokoju, z różnorodnością roślinności, fontann, a także ścieżek spacerowych i refleksyjnych.

Politycznie, Watykan ma unikalny status jako enklawa w Rzymie, utrzymując własne siły bezpieczeństwa – Gwardię Szwajcarską, odpowiedzialną za ochronę papieża, oraz własne usługi pocztowe, stację radiową i inne instytucje. Jego walutą jest euro, chociaż Watykan emituje własne monety euro o ograniczonym nakładzie, które są poszukiwane przez kolekcjonerów.

Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, Watykan odgrywa znaczącą rolę na arenie międzynarodowej, będąc centrum duchowym dla ponad miliarda katolików na całym świecie i angażując się w globalne sprawy poprzez dyplomację i różne inicjatywy kulturalne i edukacyjne.

Watykan, będąc centrum duchowym i kulturowym, oferuje liczne atrakcje, które przyciągają miliony turystów i pielgrzymów każdego roku. Oto kilka najbardziej znaczących miejsc i dzieł, które warto zwiedzić podczas wizyty w Watykanie:

  1. Bazylika Świętego Piotra - To serce Watykanu, największa bazylika chrześcijańska na świecie, która zachwyca swoją majestatyczną architekturą i dziełami sztuki. Warto zwrócić uwagę na Pietę Michała Anioła, Baldachim Berniniego nad głównym ołtarzem oraz kopułę zaprojektowaną przez Michała Anioła. Możliwość wejścia na kopułę oferuje niezapomniany widok na Plac Świętego Piotra i Rzym.

  2. Plac Świętego Piotra - Przestronny plac zaprojektowany przez Gian Lorenzo Berniniego, otoczony imponującymi kolumnadami. To tu odbywają się ważne uroczystości kościelne i błogosławieństwa udzielane przez papieża.

  3. Kaplica Sykstyńska - Znana na całym świecie dzięki freskom Michała Anioła, w tym słynnemu "Sądowi Ostatecznemu" na ścianie ołtarzowej i stworzeniu Adama na suficie. Kaplica jest częścią Muzeów Watykańskich i stanowi miejsce, w którym kardynałowie gromadzą się, aby wybrać nowego papieża.

  4. Muzea Watykańskie - Zbiory sztuki zgromadzone przez papieży na przestrzeni wieków. Muzea te oferują niezliczone skarby, w tym Dzieła Rafaela, kolekcję sztuki klasycznej, egipskiej i etruskiej, jak również słynną Galerię Map.

  5. Ogrody Watykańskie - Piękne i rozległe ogrody zajmujące około połowy powierzchni Watykanu. Aby je zwiedzić, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wycieczki z przewodnikiem.

  6. Grotte Watykańskie - Podziemne krypty pod Bazyliką Świętego Piotra, gdzie spoczywają groby papieży, w tym grób Świętego Piotra, jednego z dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa i pierwszego papieża.

  7. Nekropolia Watykańska - Jeszcze głębiej pod Bazyliką Świętego Piotra znajduje się starożytna nekropolia, gdzie według tradycji pochowany jest Święty Piotr. Wizyty są możliwe tylko po wcześniejszym umówieniu.

Wizyta w Watykanie to nie tylko okazja do zobaczenia tych wspaniałych miejsc i dzieł sztuki, ale także do doświadczenia głębokiej duchowości i historii, które są nieodłącznym elementem tego wyjątkowego państwa.

Polski przewodnik po Watykanie - Mój POLSKI NUMER TELFONU +48 502 502 086

Kontakt ze mną jest TUTAJ

Mój FACEBOOK TUTAJ