niedziela, 02 maj 2021 10:53

Pompei, Wezuwiusz...

Napisał
  •  
Polski Przewodnik Pompei czyli POMPEI... WEZUWIUSZ … Polski Przewodnik Pompei czyli POMPEI... WEZUWIUSZ …

Pompei, Wezuwiusz

Pompei – jako miejscowość została założona w VIII w.p.n.e.przez społeczność OSCI nieopodal wulkanu Wezuwiusza i rzeki Sarno. Miasto zostało podbite przez Rzym w III w.p.n.e. a w 62/63 n.e. zostało nawiedzone przez trzęsienie ziemi i Senat Rzymski zarządził odbudowę miasteczka, które bardzo prężnie rozwijało się od ponad II wieków ze względu na bliskość morza i handel wymienny.

Rokiem tragicznym dla miasteczka był rok 79 n.e. 24 sierpień,kiedy to Wezuwiusz zniszczył nie tylko Pompei ale również Ercolano, Stabia i Oplonti. Miasteczka zostały, zalane lawą i zasypane 3 metrowa warstwą popiołów wulkanicznych. W katastrofie zginał jeden z historyków rzymskich generał Plinio, który stacjonował niedaleko miasta Napoli i przybył na pomoc mieszkańcom tychże miejscowości, a historie tragedii opisał kilka lat później wnuczek Pliniusza. Pompei zostało częściowo odkryte, w XVIII w. kiedy to zmieniano bieg koryta rzeki Sarno i cały czas jest wykopaliskiem, gdzie jest odrywana magia, piękno przeszłej epoki, cywilizacji, która zrządzeniem losu została przysypana warstwa pyłów Wezuwiusza prawie 2000 lat temu.

 

 

 

Wezuwiusz - jedyny wulkan Europy znajdujący się na stałym lądzie. Obecna wysokość wynosi 1281 m. a jego aktywność od 79 roku klasyfikuje się na około 40 erupcji, naturalnie największa erupcja była ta w 79 roku, a ostania w 1944. Uczeni przewidują,ze Wezuwiusz raz na dwa tysiące lat eroduje z taka silą jak właśnie w 79 r i to, że obecnie blisko wulkanu mieszka prawie 800 000 ludzi jest bardzo nieodpowiedzialne ze strony władz regionalnych.

Czytany 886 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Masz pytania?

Kontakt

Lokalizacja

Włochy

Email

info@italiabesttravel.com

Telefon

Piotr Radomski +39 388.3417296
Polski nr telefonu: +48 502 502 086
Proszę, wpisz imię i nazwisko
Wpisz numer telefonu
Podaj adres email Adres email jest błędny
Wpisz Twoją wiadomość