niedziela, 02 maj 2021 10:45

Rzym

Napisał
  •  
Przewodnik po Rzymie Przewodnik po Rzymie

Rzym

Przewodnik po Rzymie, czyli Kultura Starożytnego Rzymu, której poznanie może być prawdziwą przyjemnością...

Rzym powstał, w 753 r. p.n.e. a jego założycielem i jednocześnie pierwszym królem, był Romolo (Romulus), który zamordował brata bliźniaka Rema (Remus).
Okres monarchii trwał do 509 r. gdzie rządziło 7 królów w tym 3 Etruskich.

W 509 r. powstała Republika, gdzie władzę sprawowało 2 konsulów przez okres 1 roku, którzy byli kontrolowani przez Senat i 300 senatorów.
Po zamordowaniu Juliusza Cezara w 44 r. p.n.e. skończył się okres Republiki i od 27 r. p.n.e. Ottawian Augusto, jako pierwszy Cesarz tworzy Cesarstwo, Imperium Rzymskie, gdzie władze sprawowali jeden lub kilku Cesarzy jednocześnie. Cesarstwo Rzymskie Zachodnie w, którym władze sprawuje ponad 100 Cesarzy istnieje do 476 r.n.e. i zrządzeniem losu ostatni Cesarz mając na imię jak założyciel Rzymu, Romolo Augusto na kolanach oddaje koronę Cesarstwa wodzowi zbuntowanych plemion Odoacre.
Przewodnik po Rzymie uważa, że koniecznie należy przytoczyć fakty powstania Imperium Rzymskiego Bizantyńskiego w roku 330, które stworzył Cesarz Konstantyn ten sam, który zalegalizował Chrześcijaństwo w 313 r.n.e., ale oficjalnie stolica Imperium, Konstantynopol była od 395 r.n.e. do 1453 kiedy to została zdobyta przez wojska Tureckie.

 

 

Okres V,VI,VII r.n.e. wiek dla miasta Rzymu i pozostałości po Cesarstwie był bardzo burzliwy i ostatecznie w VIII wieku powstaje, Święte Imperium Rzymskie, gdzie władze sprawuje kościół i pierwszym cesarzem zostaje frank Karol Wielki a okres rządów kościoła kończy sie w 1806 roku gdzie Napoleon Bonaparte rozwiązuje Imperium porywając papieża i koronując sie na Cesarza w Notre De Dame.
Wieczne miasto Rzym posiada taka nazwę, gdyż w okresie swojego istnienia było, aż 9 razy napadane, rabowane, mordowane społeczeństwo i miasto to nigdy sie nie poddało i istnieje po dzień dzisiejszy, ze swoja wspaniała historią, zabytkami, muzeum na otwartym powietrzu.
Rzym to największy skansen kultury, historii, cywilizacji na naszej planecie prawie 60 %. Starożytny Rzym podbijając inne kultury, społeczeństwa takie jak Etruski, Kartagina, Grecja pozostawia po sobie największą spuściznę architektury, inżynierii, historii.

Jako Przewodnik po Rzymie zapraszam serdecznie do zapoznania się z magią i pięknem tego Apenińskiego zakątka europy.

 

Miejsca, które musisz zobaczyć:

 

Koloseum

 Koloseum to antyczna Arena, dawny amfiteatr flawiuszów oraz wizytówka Rzymu. Tylko oglądając ją z bliska można docenić wielkości piękno  tej majestatycznej budowli.  Koloseum powstało z polecenia cesarza Wespazjana w 80 roku i do dzisiaj zadziwia i fascynuje. Amfiteatr został wybudowany na planie elipsy o długości 180 m i szerokości 156 m przy czym budowla składa się z 80 Arkad postawionych na różnych rodzajach kolumn i z zewnątrz prezentuje się bardzo imponująco.

 

Panteon

 jest to bez wątpienia najlepiej zachowany zabytek Rzymu który powstał w 27 roku przed naszą erą na zlecenie Marka Wipsaniusza Agrypy,  a następnie został w okolicach lat 100 18-125 przebudowany przez cesarza Hadriana by w czwartym wieku zostać zmieniony na kościół.  Panteon to jedna z bardziej znanych budowli Europy uderzające we wnętrzu prostotą i symetrią. W antycznych czasach w niszach bocznych były ustawione posągi bóstw, a obecnie są ozdobione freskami o charakterze chrześcijańskim oraz rzeźbami.

 

Forum Romanum

Forum Romanum to serce starożytnego Rzymu i centrum ówczesnego świata. Jest to najstarszy plac miejski w kraju i ruiny dawnych okazałych budowli, m.in. świątyni rzymskich bogów, łuków triumfalnych, kolumn i pomników, otoczone sześcioma wzgórzami.   Jeśli wejdziemy od zachodu zobaczymy imponujące pozostałości świątyni Wenus i Romy wybudowanej 135 roku przez cesarza Hadriana i przebudowanej w kolejnych latach.  Równie interesująca może być się Bazylika Maksencjusza,  ruiny świątyni Antoniny i Faustyny z drugiego wieku, kuria czy łuk Septymiusza Sewera.

 

Piazza Navona 

To jedno z najbardziej popularnych i romantycznych miejsc w Rzymie. Znajdziemy tu okazałe budowle, klimatyczne kawiarnie i knajpki oraz trzy charakterystyczne fontanny.  Znajdziemy tu bardzo okazałe budowle.

 

Do miejsc, których zwiedzanie jest bezcenne i fantastyczne należą również: Plac i Bazylika św. Piotra, Kapitol, Piazza de Spagna i Schody Hiszpańskie, Campo de' Fiori,  Fontanna di Trevi, Trastevere.

Czytany 1454 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Masz pytania?

Kontakt

Lokalizacja

Włochy

Email

info@italiabesttravel.com

Telefon

Piotr Radomski +39 388.3417296
Polski nr telefonu: +48 502 502 086
Proszę, wpisz imię i nazwisko
Wpisz numer telefonu
Podaj adres email Adres email jest błędny
Wpisz Twoją wiadomość