niedziela, 02 maj 2021 10:22

Tivoli

Napisał
  •  
Przewodnik Tivoli Przewodnik Tivoli

Przewodnik Tivoli

Przewodnik Tivoli ... doświadczony pasjonat... oprowadzi Państwa po TIVOLI położonym ok. 35 km. od Rzymu. Tivoli to antyczne miasto na Wzgórzach Prenestynskich, kolonia grecka, która powstała w 1215 roku przed Chrystusem tj.462 lata przed powstaniem Rzymu. Miasto zostało założone przez syna Solina, Tibura, gdzie na przełomie wieków, po wielu zmianach nazw z Tibori, Tiboli ostatecznie nazywa się Tivoli.

Miasteczko ze względu na położenie, chłodniejszy klimat w okresie letnich upałów, przyciągało klasy arystokracji w Starożytnym Rzymie jak również. Rodziny arystokratyczne z okresu panowania papieskiego.

Aby zwiedzić Tivoli, trzeba poświecić cały dzień i tak największą uwagę zwracają na siebie Villa D’este i Villa Adriana,są to dwa przedziały historii,kultur rożnych epok.

 

Przewodnik Tivoli - fontanna Neptuna Villa d'este Tivoli Włochy

 

 

TIVOLI - Villa D’este,średniowieczny pałac z ogrodami i kompleksem przepięknych fontann,zbudowany w 1572 roku przez Kardynała Ippolita II D’este, który był synem Lukrecji Borgii,a ojcem Lukrecji był Papierz Aleksander IV.

TIVOLI – Villa Adriana,/praktycznie male miasteczko 120ha,3km.kwadr./pozostałości po wspanialej rezydencji cesarskiej, wybudowanej w 128 roku, przez Imperatora Adriana, miłośnika sztuki, kultury, architektury, który to, jako jedyny Imperator, dwa razy zwiedził cale Ogromne Cesarstwo i właśnie Villa jest zbiorem części kultury,Egipskiej,Greckiej,Blisko Wschodniej…. Tivoli jest zliczane do zabytków klasy UNESCO.  Profesjonalny przewodnik po Tivoli sprawi, że będzie to niezapomniana wycieczka.

CASTEL GANDOLFO – NEMI… Castelli Romani…… z najlepszym przewodnikiem!

 

Castel Gandolfo

 

Przepiękny, powulkaniczny region z bogata fauna, jeziorami, który już od okresu powstania Rzymu budził zainteresowanie arystokracji imperatorów rzymskich, a po upadku Rzymu oczywiście kościoła,rodzin pretendujących, tron papieski. Korony wulkaniczne z jeziorami w środku, tworzą niepowtarzalny spektakl krajobrazu śródziemnomorskiego dlatego też, nasz papież upodobał sobie to miejsce z uwagi na specyfikę tutjszego klimatu.

Castel Gandolfo – rezydencja rodziny Gandolfow wybudowana w X wieku i zadłużenia w kościele doprowadziły do konfiskaty kompleksu przez Watykan w XV wieku i od 1620 roku letnia rezydencja papieska. Warte zwiedzenia, muzeum po papieżach i ogromny apartament papieski, w którym najwięcej symboli jest po Janie Pawle II czyli Wojtyle.

NEMI – druga corona powulkaniczna i drugie bliźniacze jezioro, dużo mniejsze,bajeczna miejscowość,która powstała w IX w. przed Chrystusem, gdzie legenda,mit i historia tworzą piękno,któremu trudno się oprzeć. Nemi - święty las, w którym zamieszkiwała grecka boginka lasów i łowów Diana,do dzisiaj są pozostałości po świątyni Diany. Okres panowania Imperatora Kaliguli rok 30 po Chrystusie pozostawił po sobie statki zatopione w jeziorze,gdzie po jego śmierci/został zamordowany/ większość jego dóbr zostało zniszczonych a statki zatopione. Jest cala historia wydobycia tych statków,która to doprowadzi nas,aż do naszej epoki.

Sprzyjający klimat,piękne widoki,historia,degustacja win,trufli to wszystko przemawia za tym aby zwiedzić Castelli Romani, Castel Gandolfo, Nemi, Frascati, Rocca di Papa, Marino i wiele innych okolicznych atrakcji, związanych historia Starożytnego Rzymu i epoka Papieska czyli Świętym Imperium Rzymskim.

Najstarsze ślady osiedlenia sięgają XIII wieku p.n.e. Pierwsze historyczne zapisy odnoszą się do sprzymierzenia miasta Tibur (etruska nazwa miasta) z Galami w roku 361 p.n.e. W roku 338 p.n.e. miasto zostało zdobyte przez Republikę Rzymską. Po uzyskaniu przez mieszkańców prawa do obywatelstwa rzymskiego (90 p.n.e.) miasto stało się popularnym miejscem zamieszkania bogatych Rzymian. Spośród wznoszonych tu willi najbardziej znana jest Willa Hadriana, której ruiny zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Tivoli – pogoda

Tivoli jest przykładem klimatu umiarkowanie ciepłego. Zimowe opady są tu niewielkie, głównie w listopadzie. Lata są długie, suche oraz bardzo ciepłe. Średnia roczna dobowa temperatura wynosi 14,4°C, w najgorętszym lipcu przekracza 23°C. Tivoli można z powodzeniem zwiedzać także zimą – w najchłodniejszym styczniu także nie zmarzniemy przy przeciętnie 6,3°C.

 

Tivoli – zabytki

Tivoli scharakteryzujemy dość krótko: zabytki, fontanny, ogrody. Nie oznacza to jednak, że krótkie jest również zwiedzanie tego malowniczo położonego w górskiej okolicy, niezwykle zielonego miasta, które zamieszkuje 50 tysięcy Włochów.

  • Ruiny willi cesarza Hadriana (Villa Adriana), kompleks ogrodowo-pałacowy z systemem podziemnych korytarzy, w 1999 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powstał w II wieku naszej ery, około 5 kilometrów od ścisłego centrum Tivoli. Z upływem lat zmieniał właścicieli, był częściowo rozgrabiany i służył jako budulec dla mieszkańców. Znajdziemy tu teatr, pałac cesarski, stadion, termy, świątynię, a także sztuczną dolinę.
  • Villa d'Este, barokowy pałac i park z Aleją Stu Fontann, wzniesione z przepychem i kunsztem w połowie XVI wieku na krawędzi skalnej. Spaceruje się tutaj zacienionymi alejkami i relaksuje dźwiękami szumiącej wody.
  • Villa Gregoriana z 1826 roku, postawiona na polecenia Papieża Grzegorza XVI, z której widać Wielka Kaskadę, rzekę Aniene oraz pobliskie groty. Nie można zapominać o zwiedzeniu tutejszego ogrodu.
  • Zamek Rocca Pia.
  • Akropol ze świątyniami Westy oraz Sybilli.
  • Sanktuarium Herkulesa Zwycięskiego z II wieku przed naszą erą.
  • Freski w kościele św. Jana Ewangelisty.
  •  

Tivoli – kuchnia

W Tivoli i okolicach je się dużo makaronów, serów, fasoli, popijając potrawy pysznym lokalnym winem. Ciekawostką jest, że kiedyś okoliczne miasta były tak gęsto zaludnione, że wprowadzano zakaz używania ognia do przygotowywania jedzenia w domu. Mieszkańcy Rzymu byli więc okresowo skazani jedynie na spożywanie zimnych dań.

Czytany 1187 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Masz pytania?

Kontakt

Lokalizacja

Włochy

Email

info@italiabesttravel.com

Telefon

Piotr Radomski +39 388.3417296
Polski nr telefonu: +48 502 502 086
Proszę, wpisz imię i nazwisko
Wpisz numer telefonu
Podaj adres email Adres email jest błędny
Wpisz Twoją wiadomość